Dijital Pazarlama

Birinci Sayfa HTTPS Kontrolünde

By 2 Haziran 2017 No Comments

17 Aralık 2015 tarihinde Google Webmaster Central Blog’da “Indexing HTTPS pages by default” başlıklı yayınlanan yazıda HTTPS sayfalara öncelik vereceğini duyuran Google, yaklaşık 1,5 senelik bir sürenin ardından ilk sayfaları güvenli sitelerle doldurmaya başladı.

Her fırsatta kullanıcının bilgiye kolay ve güvenli bir şekilde erişebilmesini en önemli kriter olarak dile getiren Google’ın bu doğrultuda yayınladığı politikalara uyan web site yöneticileri Google’ın ilk sayfa sıralamasında kendilerine yer bulmayı başardı.

Güçlü SEO araçlarıyla tanınan ve premium hizmet veren Seattle kökenli dijital ajans MOZ tarafından yayınlanan ve 10 binden fazla taramayla elde edilen verilere göre yaklaşık bir sene önce %30’larda olan ilk sayfadaki HTTPS’li site sayısı %50’nin üzerine çıkmayı başardı.

Aşağıdaki grafikte de 1 yıllık zaman diliminde ilk sayfadaki HTTPS‘li site sayısının artışı net bir şekilde görülüyor.

2017 yılının sonuna doğru bu artışın %70’leri geçmesi bekleniyor.

Google’ın bir algoritma güncellemesi yapmamasına rağmen ilk sayfada HTTPS’li sitelerin sayısındaki artışın nedeni sitelerin sertifika kullanımındaki artış olarak gösteriliyor. Her ne kadar bu durumun nedeni site yöneticilerinin sertifikaya geçmesi olsa da, Google’ın bu konuyla ilgili bir güncelleme yapması HTTPS’li sitelere verdiği önceliği resmileştirmesi de bekleniyor.

Site Sahipleri Neler Yapmalı?

İlk sayfadaki SSL kullanan sitelerin sayısının hızla artmasına daha fazla seyirci kalmadan siz de bir an önce sitenize bir sertifika alarak HTTPS’ye geçiş yapmalısınız. Zira browserlar da kullanıcılarını güvenli olmayan sitelere karşı uyarmaya başladı. Bu demek oluyor ki sertifika almamanıza rağmen sıralamanızda bir gerileme olmasa da browserların bu uyarıları nedeniyle ziyaretçi kaybına uğrayabilirsiniz.

Çok düşük miktarlarla sitenizi HTTPS’e geçirerek siz de güvenli internetteki yerinizi alabilirsiniz. Bazı hosting firmalarının SSL hizmetini ücretsiz verdiğini de sözlerime eklemek isterim.

Leave a Reply